Dr. Mehmet Bedii Kaya

2007 yılında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Aynı yıl, burslu olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku yüksek lisansı programına kabul edildim. TÜBİTAK’ın Bilim İnsanı Destek Programları kapsamında Yurt İçi Lisansüstü bursunu kazandım. Dr. Leyla Keser’in danışmanlığında “Teknik ve Hukuku Boyutlarıyla İnternete Erişimin Engellenmesi” başlıklı tezimle yüksek lisansımı tamamladım.

2009 yılında İngiltere’de bulunan Nottingham Üniversitesi’nde doktoraya kabul edildim. “Sürdürülebilir Kamu Alımlarının Regülasyonu” başlıklı doktora tezimle 2014 yılında hukuk doktoru ünvanını aldım. Tezimi Dr. Annamaria La Chima ve Dr. Ping Wang’ın danışmanlığında yazdım. Tezimde idarelerin sosyal, çevresel ve etik politikaları kamu alımları sürecine dahil etmesi sorunsalını, yatay politikalar ve sürdürülebilirlik teorileri çerçevelerinde inceledim.

Akademik kariyerime 2011 yılında Nottingham Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak başladım. Doktoramı tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra, 2014 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İdare Hukuku öğretim üyesi olarak göreve başladım. Aynı dönemde, İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ve TÜBİTAK BİLGEM Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nde uzman araştırmacı olarak çalıştım.

Bilişim ve Teknoloji Hukukunun müstakil bir anabilim dalı olarak kabul edilmesiyle birlikte 2019 yılında kariyerimde yeni bir sayfa açarak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalında tam zamanlı öğretim üyesi olarak göreve başladım.

Halihazırda, Bilişim ve Teknoloji Hukuku, Siber Güvenlik lisans dersleri ile İnternet Hukuku ve E-Devlet yüksek lisans derslerini vermekteyim. Ayrıca, yarı zamanlı öğretim görevlisi sıfatıyla, Sabancı Üniversitesi’nde Siber Güvenlik Yüksek Lisans programında Bilişim ve Teknoloji Hukuku dersini vermekteyim.

Yoğunluklu olarak internet hukuku ve siber güvenlik hukuku alanlarında çalışmaktayım.

İletişim için eposta adresim: mehmet@mbkaya.com