Dr. Mehmet Bedii Kaya

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. Aynı yıl, burslu olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku yüksek lisansı programına kabul edildim. TÜBİTAK’ın Bilim İnsanı Destek Programları kapsamında Yurt İçi Lisansüstü bursunu kazandım. Değerli hocam Leyla Keser’in danışmanlığında “Teknik ve Hukuku Boyutlarıyla İnternete Erişimin Engellenmesi” başlıklı tezimle yüksek lisansımı tamamladım.

2009 yılında İngiltere’de bulunan Nottingham Üniversitesi’nde doktoraya kabul edildim. “Sürdürülebilir Kamu Alımlarının Regülasyonu” başlıklı doktora tezimle 2014 yılında hukuk doktoru ünvanını aldım. Tezimi değerli hocalarım Dr. Annamaria La Chima ve Dr. Ping Wang’ın danışmanlığında yazdım. Tezimde idarelerin sosyal, çevresel ve etik politikaları kamu alımları sürecine dahil etmesi sorunsalını, yatay politikalar ve sürdürülebilirlik teorileri çerçevelerinde inceledim. Aynı dönemde, elektronik ihale sistemlerini konu alan uluslararası bir projede görev aldım.

Akademik kariyerime 2011 yılında Nottingham Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak başladım. Doktoramı tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra, 2014 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İdare Hukuku öğretim üyesi olarak çalışmaya başladım. Aynı dönemde, İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştım.

Bilişim ve Teknoloji Hukukunun müstakil bir anabilim dalı olarak kabul edilmesiyle birlikte kariyerimde yeni bir sayfa açtım. 2019 Bahar döneminde İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalında tam zamanlı öğretim üyesi olarak göreve başladım.

Halihazırda, Bilişim ve Teknoloji Hukuku, Siber Güvenlik Hukuku, Dijital Demokrasi lisans dersleri ile İnternet Hukuku ve E-Devlet yüksek lisans derslerini vermekteyim.

Yoğun olarak internet hukuku ve siber güvenlik hukuku alanlarında çalışmaktayım.

İletişim için eposta adresim: mehmet@mbkaya.com

Twitter: https://www.twitter.com/mbediikaya

Linkedin: https://tr.linkedin.com/in/mehmet-bedii-kaya-9bb45893